Вук Јанковић ријешио задатак са којим су се математичари мучили деценијама

Објављено: 24.04.2024.

1713958005835.jpg (321 KB)

Владимир Стојановић, познати професор математике, аутор преко 100 уџбеника из овог предмета, данас је посјетио требињску Гимназију, а разлог је Вук Јанковић, талентовани математичар и ученик првог разреда Гимназије „Јован Дучић“ у нашем граду.

Вук је једини који је успио да ријеши задатак из геометрије који је овај професор поставио прије скоро шест деценија, а рјешавали су га многи и ученици и професори.

Професор Стојановић каже да је циљ његовог доласка у Требиње био да се још једном промовише надарени младић, али да то буде и подстицај другим ученицима „јер је, можда, међу њима још неки Вук“.

„Тај задатак сам саставио као млад професор, а постављао сам га на различитим скуповима и такмичењима математичара. Овај геометријски задатак има два рјешења, али нико прије Вука није успио да нађе ниједно. Задатак сам дао и учесницима Балканијаде из математике за јуниоре, међу којима је био и Вук Јанковић. За његово рјешавање није било битно само знање из математике, него и креативност. Вук је понудио једно од два могућа рјешења, што нису успјели да ураде ни најбољи математичари“, истиче Стојановић.

Вук, који је задатак ријешио за десетак дана, каже да му је част што је упознао професора Стојановића, једног од најистакнутијих математичара и издавача, као и што је професор дошао у његов град и школу.

„Задатак професора Стојановића је био тежак, али када видите рјешење упитате зашто је то толико тешко, може се поставити и дјеци на мало јачим такмичењима. Када желите да се бавите такмичарском математиком потребна је доза креативности и испитивање различитих идеја, односно нестандарно размишљање“, истиче овај талентовани гимназијалац.

Вук признаје да је о задатку разговарао и са колегама са којима је био на такмичењима.

Професор Стојановић уручио је најбољем требињском младом математичару уџбенике за таленте из овог предмета, као и уџбенике које је раније писао и којих више нема у продаји и пригодну новчану награду.

Вуково рјешења чудесног задатка, који је деценијама мучио математичаре, ускоро ће бити и објављено.

Вук Јанковић сутра путује у Сарајево, одакле у петак креће на Балканску математичку олимпијаду у Бугарску.

Извор: Радио Требиње